In het kort: Niet iedereen haalt even makkelijk de pensioendatum. De laatste jaren kunnen steeds zwaarder worden. Hoe zorg je er dan als werknemer en werkgever samen voor dat je langer kúnt doorwerken? Demotie is een instrument dat kan worden ingezet. Maar demotie klinkt zo negatief. Mijn voorstel is om het woord demotie te vervangen door premotie. Premotie is een andere invulling van de functie van een werknemer met het oog op een naderende pensionering
Langer doorwerken
Niet iedereen haalt even makkelijk de pensioendatum. Sommige werknemers vragen zich af of ze de pensioendatum überhaupt wel halen. De periode tot de pensioendatum neemt voor iedereen steeds meer toe. In de meeste pensioenregelingen is de pensioenleeftijd 68 jaar en de AOW-leeftijd blijft ook maar opschuiven naar achteren. We moeten dus steeds langer doorwerken.
En als een werknemer dat niet meer kan, dan is het steeds lastiger om een werknemer toch eerder met pensioen te laten gaan. De regels rondom de RVU-regeling worden vanaf 1 januari 2026 aangescherpt(1). En de Belastingdienst deelt enorme boetes uit bij verkapte VUT-constructies. Het is dus belangrijk om als werkgever en werknemer samen energie te zetten op het op een goede manier kunnen doorwerken tot de pensioendatum.
Demotie
Werkgevers en werknemers moeten daarom samen op zoek gaan naar oplossingen. Demotie kan een instrument zijn. Met demotie bedoelen we het terugtreden naar een lager gekwalificeerde functie of parttime gaan werken. De gedachte is dat een werknemer het dan weer langer vol kan houden.
Maar demotie klinkt zo negatief. En een lager gekwalificeerde functie klinkt ook niet heel erg aantrekkelijk. Het woord demotie associeert ook sterk met demotivatie en demotiveren. Ik ben voor een andere benadering en dus een ander woord.
Premotie
Ik stel voor om het woord demotie te vervangen door premotie. Dat woord klinkt veel prettiger en positiever. En heeft veel prettigere associaties.
Het woord premotie heeft iets met het oude begrip prepensioen. Het woord pre betekent voor of vooraf. Het Engelse woord move is bewegen. Vooraf al in beweging komen. Het is voorsorteren op je naderende pensionering. Premotie is dus een pre-pensioneringsfase, waarbij je alvast beweegt in de richting van je pensioen.
Een aantal jaren voor de pensioendatum gaat een werknemer zich al voorbereiden op pensionering. Hij gaat het ietsje rustiger aan doen. Neemt wat minder verantwoordelijkheden, minder belastend werk, in sommige situaties zelfs een andere functie. Het zou ook kunnen betekenen dat de werknemer parttime gaat werken.
Premotie en pensioenopbouw
Als je gebruik maakt van premotie, dan hoeft dat geen effect te hebben op je pensioenopbouw. Als je minder gaat werken dan mag de pensioenopbouw gewoon doorlopen op het oude niveau. De vermindering van het aantal uren mag dan maximaal 50% bedragen. Ook als je een andere invulling van je functie krijgt en een lager salaris, mag de pensioenopbouw gewoon doorlopen op het oorspronkelijke niveau(2).
Premotie is dus een perfecte invulling van een geleidelijke overgang van werk naar pensionering. Let op, premotie is iets anders dan deeltijdpensioen. Daar lees je meer over in deze blog.
Bronnen:
1. Nieuwe RVU-regeling vanaf 2026: https://ondernemersplein.overheid.nl/wetswijzigingen/drempelvrijstelling-rvu-blijft/
2. Uitvoeringsbesluit Loonbelasting 1965 artikel 10a lid 4 en 10b lid 7 (geldend op december 2025)
Foto: Mart Production – Pexels.com

Jan van Harten is mede-eigenaar van &Gommer Pensions Group en behoort tot de meest ervaren pensioenexperts in Nederland. Met meer dan 30 jaar praktijkervaring, een masteropleiding in pensioen en certificering als financial planner, combineert Jan diepgaande kennis van fiscale en civiele wetgeving, actuariële- en verzekeringstechniek.
Hij was jarenlang docent bij toonaangevende pensioenopleidingen, waaronder Wft Pensioen, en verzorgt nog regelmatig PE-webinars voor gecertificeerde planners. Jan wordt frequent gevraagd als spreker, deskundige in rechtszaken en bron voor gerenommeerde media zoals De Telegraaf.
Als onafhankelijk adviseur begeleidt hij particulieren, ondernemers en directies van beursgenoteerde ondernemingen bij complexe pensioenvraagstukken.
Met bijnametpensioen.nl biedt Jan heldere, objectieve informatie voor mensen die bijna met pensioen gaan – altijd met het uitgangspunt om ingewikkelde materie begrijpelijk en praktisch te maken.
